BALIK İLE BİRLİKTE KULLANILAN BAHARATLAR

Adaçayı

Yapraklarının kurusu balık yemeklerine koku ve tat vermek için kullanılır. Deniz ürünleri dolması, güveçler, salatalar, haşlama, çorba, fırın, şiş ve ızgaralarda kullanılması tavsiye edilir. Taze, kurutulmuş veya toz halinde bulunur.

Anason

Anasonun tohumları çok küçük, yeşile çalan renkte ve tatlı olur. Sindirimi zor olan siyah etli torik, palamut, yılanbalığı, uskumru gibi balıkların yemeklerinde kullanılır. Tane veya toz halinde bulunur.

Beyaz Biber

Tadı karabibere göre daha hafiftir. Karabiber, ısı uygulanan bazı balık tariflerinde balığın tadını bastırdığı için beyaz biberin kullanılması bunu önleyecektir. Yemeğin ya da sosun renginin bozulmaması için açık renkli balık yemeklerinde de tercih edilir. Neredeyse her çeşit pişirme yöntemiyle pişirilmiş deniz ürünlerinde sonradan kullanıma da uygundur. Tane ve toz halinde kullanılır.

Biberiye

Fransız ve İtalyan mutfağının baş köşesinde yer alır. Sarımsakla da çok yakışır. Yemeğin tadını kolaylıkla bastırdığı için kullanırken miktarına dikkat edilmelidir. Tadı yavan olan balıkların marine edilmesinde, fırın, ızgara ve sotelerinde tercih edilir. Kurutulmuş ve taze olarak kullanılır.

Defne Yaprağı

Balık ve deniz ürünlerinin ızgaralarında, haşlamalarında, güveçlerinde, balık suyunda, soslarda,salamura ve konservelerde kullanılır. Piştikten sonra yemekten çıkarılmalıdır. Kuru ve taze yaprakları kullanılır.

Dereotu

Maydanozdan sonra mutfağımızda balık pişirirken en yaygın kullanılan ottur. Güzel kokusu nedeniyle salatalarda, çorbalarda, yağlı balıkların ızgarası, fırın, güve. ve ısı uygulanmadan yapılan tariflerde kullanılır. Güveç ve fırın yemeklerinde pişmeye yakın veya sonrasında yemeğe eklenmesi gerekir. Kuru ya da taze olarak kullanılır.

Fesleğen

Domatesle mükemmel bir uyumu vardır. Sarımsakla birleştiğinde biberli bir tat kazanır. Isı uygulandığında aroması uçar. Pavurya, ıstakoz ve karides gibi kabuklu deniz ürünlerinden yapılan yemeklerde, ızgara, makarna, güveç, fırın balıklarında pişmeye yakın kullanılmalıdır.Kuru ya da taze olarak kullanılır.

Hardal

Sert ve yakıcı tohumu un gibi öğütülüp suyla karıştırılarak macun kıvamı elde edilir. Toz haldeyken güveçlerde, ızgaralarda, çorbalarda kullanılır. Özellikle pavurya, ıstakoz gibi kabuklu yemeklerde iyi tat verir. Çeşitli siyah etli balıkların ızgaralarının yanında sos haline getirilmiş şekliyle sunulabilir. Macun, toz ve tane olarak kullanılır. 

Karabiber

Dünya mutfağında en çok kullanılan baharattır. Çorba, yahni, dolma, ısı uygulanmadan yapılan tariflerde piştikten sonra yemeğin üzerine serpilir ya da soslarda kullanılır. Yüksek ısı uygulandığında tadı acılaşır ve balığın tadını bastırır. Toz ve tane olarak kullanılır.

Kekik

Mercanköşke yakın aromaya sahiptir. Tazesi ve kurusu Amerika’da hemen hemen tüm balık yemeklerinde kullanılır. Maydanoz ve defneyle iyi eşlikçidir. Kabuklu deniz ürünleri ızgaralarında, balık yanında sunulan sebze garnitürlerinde, haşlanmış ve fırın balıkların ve sosların tatlandırılmasında kullanılır. Tadını koruyabilmesi için yemeğe pişmesine yakın konulmalıdır. Taze ve kurutulmuş olarak kullanılır.

Kereviz

Dünya balık mutfağında sıkça kullanılır. Çorbalarda, ızgara ve tavalarda, yahnilerde, buğulamalarda, siyah etli balıkların marine edilmesinde, salatalarda tercih edilir. Taze ve kuru olarak kökleri, sapları ve tohumları kullanılır.

Kırmızı Biber

Acı biberlerin kurutulup pul haline getirilmesiyle elde edilir. Deniz ürünleri salatası, ızgara, buğulama ve soslarda, fırında balık yemeklerinde kullanılır. Toz ve pul biber olarak kullanılır.

Kimyon 

Keskin, acı ve güçlü bir tadı olan kimyon tek başına kullanıldığı gibi çeşitli baharat karışımlarının içinde de kullanılır. Özellikle siyah etli balıkların kızartmalarında, bulamaçlarda, patatesli deniz ürünleri salatasında, fırın, ızgara ve çorbalarda tercih edilir.Tane ve toz olarak kullanılır.

Kişniş

Hafif tadıyla, maydonoz görüntüsünde bir ottur. Her türlü balık yemeğinde kullanılabilir. kimyon, soğan ve sebzelerle uyumludur. Kuru, taze ve tohum olarak kullanılır.

Muskat(hintcevizi)

Baharat olarak pek tanınmaz. Sert, fındık büyüklüğünde tropik bir meyvenin çekirdeğidir. Rendelenerek karideste, ıstakozda, fırında balık yemeklerinde ve çeşitli soslarda kullanılır. Hem acımsı tadından dolayı hem de fazlası zararlı olduğu için az miktarlarda kullanılmalıdır. Tane olarak kullanılır.

Mercanköşk

Kekiğe en çok yakın tadı vardır. Balık yanında sunulan tereyağında, soslarda kullanılır. Tadını koruyabilmesi için yemeğe pişmesine yakın konulmalıdır. Kurutulmuş ve taze olarak kullanılır.

Rezene

Daha çok beyaz etli balıkların fırın, haşlama, buharda pişirme yöntemlerinde, salata ve çorbalarda kullanılır. Taze kurutulmuş olarak yaprakları ve tohumu kullanılır.

Yenibahar

Karanfili andıran bir kokuya sahiptir. Buğulama, fırın, ızgara ve salamuralarda, karides ve balık çorbalarında kullanılır. Yenibahar yoksa yerine 1,5 çay kaşığı dövülmüş karanfille aynı miktarda karıştırıldığında da yenibaharınkine benzer bir aroma elde edilebilir. Tane ve toz olarak kullanılır.

Tarhun

Anason ile rezene arası kuvvetli bir tadı vardır. Lezzetini koruyabilmesi için kısa süreli pişirmelerde tercih edilmelidir. Soslu balık yemeklerinde, salamuralarda, fırın ve haşlamalarda kurutulmuş ve taze olarak kullanılır.

Zencefil

Bitkinin kokulu kök saplarından elde edilir. Uzak ve Yakındoğu usulü bütün tariflerin ızgara, fırın, kağıt kebabı, buharda pişirme yöntemlerinde ve soslarda kullanılır, soslara renk ve lezzet verir. Yaş ve kuru olarak ya da toz halinde kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir