BALIK KIZARTMADA KULLANILAN BULAMAÇLAR

Özellikle derin yağda kızartma tekniği uygulanırken çeşitli karışımlara bulayıp kızartmak, balığın yağı emmesini önler ve lezzetini korur. Yaygın olarak kullanılan pane ve tempura bulamaçları dışında kendi kızartma bulamaçlarınızı yapabilirsiniz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta, kızartılacak balığın yıkandıktan sonra iyice kurutulmasıdır. Bu yağın kalitesini korumak için önemlidir. Hazırlanan bulamaç soslarının da 20-25 dakika dinlendirilmesi sosa kıvam verecektir. 1 kg temizlenmiş balık için farklı yapıdaki balıkların kızartılmasında kullanılabilecek bulamaç soslardan bazıları şunlardır: 

Biralı Bulamaç

2 su bardağı un, 1 çay kaşığı kabartma tozu, 1 yumurta, 250 ml çok soğuk bira, 2 çay kaşığı acı toz kırmızı biber iyice karıştırılıp çırpılır. Pişirilecek malzeme ilk Önce una bulanır, unun fazlası silkelenir, sonra bu hazırlanan karışıma bulanır. Unun fazlası mutlaka silkelenmelidir. 

Sütlü Bulamaç 

1,5 su bardağı süt, 3 çırpılmış yumurta beyazı, 2 su bardağı un, 1 tutam tuz, 2 çay kaşığı kişniş, 1 çay kaşığı kimyon karışımda baloncuklar kalmayacak şekilde çırpılarak hazırlanır. 

Yoğurtlu Bulamaç 

2 çay kaşığı kabartma tozu, 2 su bardağı un, 2 çay kaşığı kimyon, 2 su bardağı yoğurt veya ayran, 2 yemek kaşığı ince doğranmış maydanozla yapılır. Balıklar önce una, sonra da bu malzemelerin iyice çırpılmasıyla hazırlanan karışıma bulanarak kızartılır. 

Sarımsaklı Bulamaç

1 su bardağı un, 2 yumurtanın çırpılmış beyazı, 1 su bardağı su, 2 diş ezilmiş sarımsak, 1 çay bardağı incecik kıyılmış kapya biber, 2 adet ince kıyılmış taze soğan ve 1 çay kaşığı tuzla hazırlanır. Balıklar una bulandıktan sonra tüm bu malzemelerin karıştırılmasıyla hazırlanan bulamaca batırılır. Galeta ununa batırılıp kızartılır. 

Tarhanalı Bulamaç 

1 çay bardağı mısır unu, 1 çay bardağı un, yarım çay bardağı tarhana, 2 çay kaşığı tuz, 1 çay kaşığı pul biber, yarım su bardağı incecik doğranmış kapya biber, 1 çay bardağı süt, 1 su bardağı su, 1 yemek kaşığı limon suyu karıştırılarak ağzı kapalı bir kap içinde buzdolabında yarım saat bekletilir. Kızartmaya yakın 3 yumurtanın beyazı katılır ve iyice karıştırılır. 

Sade Bulamaç

Yarım su bardağı nişasta, yarım su bardağı un, I yemek kaşığı zeytinyağı, 1, 5 su bardağı soğuk su, 1 yumurtanın beyazı ve 2 çay kaşığı tuzla hazırlanır. Yumurtanin beyazı dışında tüm malzeme karıştırılır. Üzeri kapatılarak oda sıcaklığında yarım saat bekletilir. Yumurta beyazı çırpılarak kızartmadan önce bulamaca katılır. 

Sodalı Soğuk Bulamaç 

5 yemek kaşığı un, 1 bardak buz gibi soğuk soda, 1 adet soğuk yumurta, 1 çay kaşığı tuz ve yarım çay kaşığı karbonatla hazırlanır. Buzlukta soğutulmuş kap, buz dolu geniş bir kaba yerleştirilir. Malzemeler topakları çözdürülmeden karıştırılır, un topakları olduğu gibi bırakılır. Pişirilecek balık önce una, sonra da bulamaca batırılıp kızartılır. Açık sarı renk alınca çıkartılır. Karides, midye, tarak ve hemen hemen tüm balıklar bu bulamaçla pişirilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir