BALIK NASIL MARİNE EDİLİR?

Zaman zaman “terbiyelemek” olarak da ifade edilen bu işlem, etin daha yumuşak ve lezzetli olması amacıyla pişirilmeden önce belirli bir süre bir karışımda bekletilmesidir. Balığı marine etmek için sirke, şarap gibi mayalanmış asidik malzemeler veya limon suyu zeytinyağı, baharat ya da aromalı otlarla karıştırılabilir. Ayrıca süt, sulandırılmış tarhana, yoğurt, soğan sarımsak ve kereviz yaprağı ya da tozu da marine etme işlemi için kullanılabilir. Marine etmek, balığın ızgaraya yapışmasını da önleyecektir. Balık eti, marine sıvısında fazla bekletilmemelidir. Balık etinin ne kadar süre marine edileceği, etinin kalınlığı, balığın sıkı veya gevşek etli ya da fileto veya bütün olması, terbiye sıvısının özelliği gibi faktörlere bağlıdır. Örneğin çipura, levrek, dil, gibi orta sıkı etli balıklar için en fazla 30 dakika; somon, palamut, kılıç ve yılan balığı gibi daha sıkı etli balıklar için 45-60 dakika  önerilir. Jumbo karidesler için 30-45 dakika, küçük karidesler için 15-30 dakikalık marine süresi yeterlidir. 

Fileto balıklar ve ayıklanmış deniz ürünleri için bu sürelerin yarısı gibi düşünülmelidir. 

Çeşitli balıkları marine etmek üzere, 1 kg balık için, aşağıdaki karışımlarından birini kullanabilirsiniz.

Sütle marine: Beyaz etli balık tarifleri için uygundur . I çay bardağı süt, 3 yemek kaşığı zeytinyağı, I çay kaşığı kişniş,1 çay kaşığı kimyon, 3 diş ince doğranmış sarımsak çırpılarak balıklara yedirilir. 

Sirke/Soya sosuyla marine: Siyah etli balıklar için kullanılması tavsiye edilir. Yarım çay bardağı elma sirkesi, I çay bardağı soya sosu, 2 yemek kaşığı esmer şeker, I yemek kaşığı taze zencefil karıştırılarak hazırlanır. 

Zeytinyağı/Sarımsakla marine: Beyaz etli yağsız veya az yağlı balıklar için uygundur. 1 çay bardağı zeytinyağı, I limonun suyu, 1 yemek kaşığı doğranmış taze kekik, 2 diş doğranmış sarımsakla hazırlanır. 

Portakal/Limonla marine: Sert kabuklu deniz ürünleri için uygundur. 

3 portakalın suyu, 1 limonun suyu, 5 yemek kaşığı zeytinyağı, 2 dal ince kıyılmış dereotu, 1 çay kaşığı deniz tuzu, 2 çay kaşığı biberiye iyice karıştırılarak hazırlanır. 

Şarapla marine: Deniz ürünlerinin ızgara, sote ve kızartma olarak pişirilmesi öncesinde kullanılabilir. 4. yemek kaşığı beyaz şarap, I çay kaşığı kekik, 3 yemek kaşığı zeytinyağı karıştırılarak hazırlanır. 

Tarhanayla marine: Tüm ızgara ve fırın tarifleri için uygundur. 2 yemek kaşığı toz tarhana, 4 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 çay kaşığı toz nane, 1 diş ince doğranmış sarımsak karıştırılarak hazırlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir