BARBUN BALIĞI

Balıkçılarımız Barbun için denizlerin Mercedes’i derler! Diri, beyaz, sıkı etli, orta, yağlı parlak renkli ve iri pulludur. Canlıyken rengi turuncuya kaçan kırmızıdır. Sudan çıkıp pulları kazındığında derisi parlak kızıla dönüşür. Sıcak ve ılık denizlerde, kıyıya yakın, kumlu ve kayalık diplerde yaşar. Genelde 13-15 cm arasında olsa da  cm boylarında olanlarına da rastlanır. Barbun, tekirle karıştırılır. İkisi renk, alın ve kafa yapısıyla birbirinden ayrılır.

Genellikle Ege, Akdeniz ve Marmara’da bulunur. Karadeniz’de bol olarak avlanırken tekir balığı azdır.
Barbunun, hassas eti çok çabuk bozulabileceğinden çok taze olarak satın alınmalıdır. Pullarını kazırken narin derisi nedeniyle dikkatli olunmalıdır. Son yıllarad Senegal, libya, Tunus, Mısır, Gine Cumhuriyeti, Hindistan’dan ithal edilmekte olup kültür üretimi yoktur.

Pişirme Yöntemleri ve İpuçları

Yaz aylarında barbun zayıf ve yağsız olduğu için tavası yapılır. Kaya ve kum barbunu kızartma tavasının yağına hafif bir kırmızı renk bırakır. Etinin tadı karidese benzer. Izgarası ve fırını da güzel olur. Barbunun rengi daha kızıla çalarken, tekirin alnı dik, kafası küt ve daha uzundur. Her ikisinin çenesinin altında iki adet sakal bulunur. Barbunun denizlerimizde 4 çeşidi vardır. Sırtı kırmızı olan ve gri lekeleri bulunmayan kaya barbunu en makbulüdür. Kum ve ot barbununun yanları kırmızı, sırtı gri veya siyahtır. Bunlar çok lezzetlidir. Paşa barbununun kuyruktan yan yüzgeçlere doğru sarı çizgisi vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir