FENER KAVURMA

-Fener balığı

-Mantar çeşitleri

-Sarımsak

-Tereyağı

-Cherry domates

-Sivri Biber

-Soya sosu

-Arpacık soğan

-Pul biber

-Kekik

-Zerdeçal

YAPILIŞI

Eşit boylarda kesilen malzemelerimiz wok tavada eritilen tereyağında yüksek ateşte sotelenir. Baharatları ve soya sosu ilave edildikten sonra balık eklenir. Balıkların dağılmaması için fazla karıştırılmaz. Pişen balıklar alınır ve servis edilir.

Fener balığı Türkiye’de Akdeniz, Ege ve Marmara denizinde bulunur. Ayrıca Atlas okyanusunda bulunan fener balığı yüzünün önünden sarkan feneri ile denizin derinliklerindeki karanlıkta ışık yaparak ufak balıkları avlar. 2 ile 5 kilo arasında olan fener balığında ayıklandığında sadece %40 oranında yenebilir et kalmaktadır.

Sarımsak : Günümüzden 7000 öncesine dayanmaktadır. Piramitlerin inşaatında çok kötü olanaklarla çalışan insanların sağlıklarını koruyabilmek için Mısırlı doktorların sarımsak, soğan ve turp verdikleri bilinmektedir. Çinliler güçsüzlük, yorgunluk, enfeksiyon ve tümör tedavisinde uyguluyordu. İsrailliler de sarımsağı ilaç ve baharat olarak kullanmaktadır. Tazeyken gövde ve yapraklarından yararlanılır. Ayrıca kuru sarımsağın tozu yapılıp baharat olarak kullanılmaktadır.

Kekik : 40’a yakın kekik türü vardır. Anavatanı Akdeniz kıyı ülkeleridir. Kekiği Sümerliler, Mısırlılar, Yunanlar ve Romalılar tedavi maddesi ve baharat olarak kullanmışlardır. Yaz kış yeşil olan kekik, Akdeniz bitkisi olmasına rağmen çok soğuk hava koşullarına da dayanıklıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir