HAZIR BALIK ÜRÜNLERİ

Tuzlanmış Balıklar

Tuzla işleme sokularak balıktaki suyun en aza indirilmesidir. Lakerda, ançüez ve havyar bu yöntemle yapılır. Uskumru, sardalye, kefal, hamsi, palamut, sazan, somon, alabalık da tuzlanabilir. Ürün, içerdiği yağ oranı ne olursa olsun, bu işlemden sonra 4°C’de depolandığında 6 ay dayanmaktadır. 

Konserve Balıklar

Cam kavanoz veya teneke kutularda, ısıl işlemle balık etinin dayanıklı hale getirilmesidir. Somon, sardalye, istavrit, ton, uskumru gibi yağlı balıklar ve karides, yengeç, ıstakoz, midye ve istiridye için bu işlem kullanılmaktadır. Bu ürünler oda sıcaklığında, doğrudan güneşe veya yüksek sıcağa ve neme maruz kalmadığı sürece 3-4. yıl tazeliğini koruyabilir. Bozulma başladığında özellikle kapakta şişme görülür. 

Füme Balıklar

Balıktaki suyun bir kısmının uzaklaştırılarak, dumandaki bakteri öldürücü maddelerin balığa geçişinin sağlanmasına dayanır. Tütsülemeden sonra balıklar, soğutulmuş veya dondurulmuş olarak 4-6 ay dayanıklılığını korur. Fümelenmiş ürünlerde vakumun bozulması, dışarıya yağ sızdırması, renginin kahverengiye dönmüş alması kalite kaybını gösterir. Somon, sardalye, kefal, kılıç, uskumru, alabalık, yılanbalığı vb. füme yönteminin uygulandığı balıklardır.

Şarküteri Balıkları

Balık sosis, balık salam, surimi gibi balık şarküteri ürünleridir. Balıkların etleri ayıklanıp ezildikten sonra, tat ve renk verici ve koruyucu maddeler eklenerek şekil verilir. En çok mezgit, sudak, yayın gibi yağsız veya az yağlı, beyaz etli balıklar bu ürünlerin hazırlanmasında tercih edilir.

Surimi Balıkları

Beyaz etli ve düşük kaliteli balıkların fileto yapılarak doğranıp defalarca yıkandıktan sonra, nişasta ve doğal aromalarla zenginleştirilerek bir macun kıvamına getirilmesi ve ısıl işlemle bunlara istenen şeklin verilmesiyle oluşturulmuş ürünlerdir. ABD’de surimi ürünlerinin paketleri üzerine, gerçek üründen besin değeri açısından daha düşük kalitede olduğu için taklit (imitasyon) yazılması zorunludur. Mezgit balığından yapılan ve “yengeç bacağı” olarak sunulan surimi raflarda en sık karşılaşılanlardandır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir