KALKAN TANDIR

Kalkan denizlerin ve lezzetin efendisi şehvet artırıcı, sarılık hastalığının ilacı, sesimizin güzelleşmesini sağlayan yassı, kaya gibi sert pulları olan bir balıktır.

Ülkemizdeki yanlış avlanma sonucu azalan, azaldıkça dışardan ithal edilen bu balık son yıllarda özellikle Romanya ve İspanya’dan gelmektedir. Ancak bu bölgelerden ithal edilen kalkan balığının lezzeti Karadeniz kalkanının lezzet bakımından gerisindedir. Eşsiz bir kalkan balığı ziyafeti için öncelikli şart Karadeniz kalkanı tercih edilmelidir.

Kalkan alırken dikkat etmemiz gereken 3 aşama vardır. İlk olarak Karadeniz kalkanı olmalıdır. İkinci olarak günlük ve taze olmalıdır. Son olarak da erkek kalkan balığı olmalıdır. Keza dişi kalkan balığı havyar ağırlıklı olduğu için balıktaki et ve tat noktasında istediğimiz verim bir nebze azalacaktır.

Balığımızı temizleme aşamasında keskin bir bıçak ile mide ve solungaçların ayıklanıp yıkanması yeterli olacaktır. Kalkan balığının midesindeki ciğeri dikkatli bir şekilde ayıklayıp, ciğeri parçalamadan alabilmeliyiz. Ciğer kalkan tandırın en lezzetli yerlerinden bir tanesidir.

Zengin garnitürlü kalkan tandır için organik sebzelerimiz;

-Kültür mantarı

-İstiridye mantarı

-Atom biberi

-Sivri biber

-Arpacık soğan

-Sarımsak

-Defne yaprağı

-Cherry domates

-İskenderun karides’tir.

YAPILIŞI

Yuvarlak ya da balığın büyüklüğüne uygun kare fırın tepsisine balığımızı yerleştirip, ayıklanan malzemelerle pişirme düzenine getirdikten sonra sos hazırlamak için derin bir kap içerisine 1 çay bardağı sıvı yağ, yarım limon,  yemek kaşığı soya sosu, 1 çay bardağı (isteğe bağlı( sek beyaz şarap.1 çay kaşığı safran eklenir. Malzemeleri çırpma teli yardımıyla karıştırıp sosu tepsideki balığın her yerine eşit bir şekilde dağıttıktan sonra 200 derece fırında yaklaşık olarak 30-35 dakika pişirelim. Arzu edilirse pişirimin son 5 dakikasında kalkan tandırın üzerine 50 gr. Tereyağı parçalar halinde ilave edilebilir.

Kalkan tandırınız artık yolculuğun sonuna gelerek sofranızın en pahalı aynı zamanda en leziz deniz yemeği olmak için servise hazırdır.

Afiyet Olsun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir