KARAGÖZ PİKATA

Karagöz balığı yaklaşık olarak 20-45 cm. büyüklüğünde olup diğer balık türlerine göre daha yuvarlak daha parlak pulları olan kafa kısmı daha küçük Akdeniz, Karadeniz ve Ege denizlerinde yaşamlarını sürdüren deniz canlıları olmakla beraber beyaz etli bir balıktır.

Karagöz kalori ve besin değerleri açısından hatırı sayılır balık türlerinden biri olmakla beraber 100 gr. karagöz balığı 100 kalori ve 18 gr. protein içerir.

Karagöz balığı halk arasında maalesef hak ettiği değeri göremeyen balıklardan biridir. Pişirme tekniği olarak en çok talep edilen hali ızgara, buğulama ve tavadır.

Dragos balık ailesi olarak karagözden spesiyal ve muhteşem bir tat ürettik: Karagöz Pikata!

MALZEMELER(1 kişilik)

-500 gr. karagöz balığı

-40 gr. frenk havuç

-Organik tarla rokası

-5 gr. değirmen karabiber

-2 gr. köri

-80 gr. süt krema

-5 gr. soya sosu

-3 adet baby patates

-3 gr. dağ kekiği

-5 gr. pul biber

YAPILIŞI

Öncelikli olarak karagöz balığımızı fileto olarak tam kılçıksız bir şekilde ayıklayıp jülyen şeklinde kesiyoruz. Frenk havuçlarımızı soyup ince rende yapıp, taze rokayı spagetti makarna büyüklüğünde doğrayarak havuç ile beraber bir tabağa alarak karagöz pikatamızın sosunu hazırlama aşamasına geçiyoruz. Sos tenceremize süt krema, soya sosu, değirmen karabiber, kekik, pul biber ile beraber tencerenin içinde çırparak aromasını oluşturuyoruz. Sonra karagöz pikata için daha önceden hazırladığımız havuç ve rokayı sosun içine ilave ediyoruz, karıştırıyoruz. Sosun finalinde jülyen olarak doğramış olduğumuz karagözleri marine edip pişirme aşaması için tencere veya derin bir tavaya sızma zeytinyağını koyup 100 derece sıcaklığa gelene kadar ısıtıyoruz. Marine ettiğimiz karagöz pikatamızı sıcak yağın içinde dikkatli bir şekilde kızartıp pişirme işlemini sonlandırıyoruz. Baby patateslerimizi yağda ya da isteğe göre buharda pişirebiliriz. Karagöz pikatamıza garnitür olarak servis edebiliriz. Böylelikle leziz bir deniz mahsulleri yemeği olarak sofranız mutlaka vazgeçilmez yemeklerinizden biri olmaya adayımızdır.

Afiyet Olsun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir