KEFAL BALIĞI

Beyaz, sıkı etli, az yağlı, çok kılçıklı ve iri pulludur. Ülkemizde yaklaşık sekiz türü bulunur. Sürüler halinde yaşayan bir kıyı balığıdır. Gümüş rengindedir. Haskefal en çok bilinen kefal türüdür.. En önemli özelliği yassı ve büyük kafası ile saydam göz kapaklarıdır. Altınbaş kefalin yanaklarındaki altın rengi geniş lekelerle aayırt edilir. Haskefale göre boyu küçüktür. Sularımızda bulunan kefaller, ortalama 30-50 cm boyunda 250-400 gr ağırlağındadır. 7-8 kg’a kadar olan türleri de vardır. Yaşam ortamı olarak karanlık ve kuytu yerlerdir. Bu nedenle gemi batıkları veya kaya oyuklarında yuvalanırlar.

Fileto alınabilen kefali alırken çok dikkat etmek gerekir. Çünkü kefal kirli ve bulanık suları çok sever ve buralarda diğer balıklar yaşamazken kefal rahatlıkla yaşar. Örneğin İzmir Körfezi’nde kefal bol miktarda bulunur. Bir kefal türü olan haskefalin kurutulmuş yumurtaları mumlanarak havyar elde edilir. Ayrıca likorinoz denilen tütsülüsü de vardır. Yaz ayları dışında lezzetli olan bir balıktır. Kış aylarında kefal yağlanır ve lezzetlenir. 

Pişirme Yöntemleri ve İpuçları

İçinde beslendiği ortamdan kaynaklanan siyah bir zarı vardır. Bu zar iyi temizlenmelidir. Temiz sularda bulunan kefallerde bu zar gri renklidir. Izgara, tava, fırını tercih edilir. Levreğe uygulanan tarifler kefale de uygulanabilir. Güçlü aromalı soslarla iyi gider.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir