KIRLANGIÇ BUĞULAMA

Kırlangıç balığı kırmızı ve pembemsi bir renge sahiptir. Kanatları ise gökkuşağını andıran renktedir. 10 ila 300m. Derinlikte yaşayan ve Karadeniz ağırlıkta olmak üzere bütün denizlerimizde bolca bulunan denizlerin inci tanesi bir balık türüdür.

Izgara haricinde hemen hemen yapacağınız her yemek ve çorbası muhteşem olacaktır.(Buğulama, çorba, tava, şiş, kavurma vb.)

Dragos Balık günün tarifinde sizler için bize göre denizlere denizlerin incisi kırlangıç buğulama tarifini sunuyor.

Kırlangıç balığı ortalama 500gr. Başlayıp 6,7kg. civarı ağırlıkta olabilmektedir. Kırlangıç buğulamanın birçok zengin çeşidi olmakla beraber, Dragos Balık olarak sizlere sunduğumuz kırlangıç balığının besin değerlerini ve tatlarını kaybetmemek için en doğal hali ile siz değerli misafirlerine sunmaktadır.

MALZEMELER (2 kişilik)

-Derisi ve kılçıkları ayıklanmış 600 gr. Kırlangıç Balığı

-150 gr. kültür mantarı

-100 gr. arpacık soğan

-50 gr. sivri biber

-50 gr. kapya biber

-150 gr. soyulmuş domates

-50 gr. taze soğan

-50 gr. sarımsak

-2 adet taze defne yaprağı

-100 gr. organik tereyağ

-1/2 limon suyu

-4 gr. tane karabiber

-5 gr. pulbiber

-3 gr. safran

-1 lt. su

-Tuz

YAPILIŞI

Sosumuzu hazırlamak için tencere ya da wok tava kullanabilirsiniz. Tenceremize ilk olarak tereyağını koyup eritiyoruz. Daha sonra doğramış olduğumuz sebzelerimizi domates hariç soteliyoruz. Bu işlem sebzelerin pembeleşme aşamasına kadar devam etmelidir. Bu aşamadan sonra küp şeklinde doğrayacağımız domatesleri tenceremize koyup yaklaşık olarak 10 dk. Soteledikten sonra gramajlarını ayarladığımız baharat ve tuzumuzu ilave edip 1 lt. temiz su ilave ederek kaynatma aşamasına geçiyoruz. Sos yaklaşık olarak 10 dk. Orta ateşte piştikten sonra yarım limonumuzun suyunu7 sıkıp hazırlamış olduğumuz kırlangıç balığımızı da sosa ilave ederek buğulamamızın doğal aromasını alabilmesi için 10 dakika daha pişirerek hazır hale getiriyoruz. İsteğe göre üzerine kaşar rendeleyip fırına verebilirsiniz veya maydanoz ve dereotunu ince doğrayıp üzerine ilave ederek servis edebilirsiniz.

Afiyet Olsun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir