LÜFER BALIĞI

Balıkların sınıflandırılmasında tek başına bir familya oluşturur. Boyuna göre birçok isim alır. Boyu 10 cm’ye kadar olanlara yaprak, 11-13 cm arasındakilere çinekop, 17-20 cm arası olanlara sarıkanat, 21-30 cm arası olanlara lüfer, 35 cm’den büyük olanlara ise kofana deniz. Boğaz’ın sultanı lüfer, pullu, beyaz, sıkı ve lop etli, yağlı göçmen bir balıktır. Balık mutfağımızın en duru, en leziz tatlarından biridir. Diplerde yaşar. Sırtı mavi yeşil, hafif pullu, karnı parlak ve beyaz, mat ve renksiz yüzgeçlidir. Karadeniz, İstanbul Boğazı ve Marmara Denizi’nde yakalananlar lezzetlidir. Akdeniz’de yakalananların Boğaz ve Marmara lüferine göre tadı daha yavandır.

Filetosu alınabilen bu balığın mevsiminde tüketilmesi esastır. Amerika ve Kanada’dan ithalatı yapılmaktadır. Ancak bazı balıkçıların ada lüferi diye tirsi balığını satabildikleri de bilinmelidir. Neslinin devamı için söz konusu aylar arasında tüketilmemesine önem verilmelidir. Eylülün ikinci haftasından ocak ayına kadar lezzeti muhteşemdir. 

Pişirme Yöntemleri ve İpuçları

Lüferin kafası asla koparılmaz. Bu balıkların yanakları hem etli hem de çok lezzetlidir. Izgara, fırın, buğulama da yapılabilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir