PALAMUT BALIĞI

Orta sıkı, siyah ve bol etli, yağlı, pulsuz, kalın kılçıklı, uzun ve basık gövdelidir. Sürüler halinde yaşayan göçmen bir kıyı balığıdır. Palamut, uskumru, kolyoz ve orkinos gibi aynı familyanın üyeleridir. Sırt bölümünde eğik çizgiler bulunur. Karın bölgesi gümüşi renktedir.

Fileto olarak alınabilir. Ege’de yaşayan tombik, benekli orkinos ve yazılı orkinos türlerinde sırttan karına doğru dalgalar halinde inen alacalı bant ve karın civarında siyah benekler bulunur. Bu cinsin etinin tadı gerçek palamuda göre lezzetsiz olduğundan, satın alırken göz önünde bulundurulmalıdır. Tombik, yazılı ve benekli orkinos, palamut diye satılmak istenir, fakat bunlar farklı türde balıklardır. Önce Karadeniz’den sürüler halinde vanoz ve çingene palamudu, eylülden itibaren de palamut gelmeye başlar. Bu aylarda özellikle torik, palamuttan daha yağlıdır. En lezzetli zamanı havaların soğumasıyla birlikte eylül başından şubat ortalarına kadar olan zamandır. Bu mevsimde çok yağlı olduğundan ızgara ve fırını tavsiye edilir.

Pişirme Yöntemleri ve İpuçları

Siyah etli olduğu için haşlama, buharda pişirme ve çorbası tercih edilir. Izgara, tava, fırın, güveç, konserve ve lakerdası güzel olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir