SARIKUYRUK BALIĞI

Akyabaşığının kardeşi olan sarıkuyruk, beyaz, sıkı etli, az yağlı ve pulsuz bir balıktır. Sırtı yeşile kaçan mavimsi gümüşi bir renktedir. Yüzgeçleri şeffaf ve sarımsıdır. Karnı beyaz, yanları açık sarı ve griye çalar. Vücudunda yatay, kuyruğunda da dikey dalgalı sarı renkli çizgiyle tanınır. Sarıkuyruk ülkemizde özellikle Batı Akdeniz’de aynı aileden olan akyabalığıyla karıştırılır. Yüzge. yapıları olduğu kadar her iki balıkta bulunan yanal çizgilerin şekliyle ayırt edilirler. Akyanın yanal çizgileri inişli çıkışlı bir hat gibi uzanırken, sarıkuyrukta bu çizgi solungaç kapağının üzerinden başlar ve kuyruğa kadar düzgünce gider. Akdeniz’de kayalık kıyılarda küçük sürüler halinde yaşar. Ülkemizde ortalama 30-40 kg ağırlığında ve 50-60 cm boyundadır. En fazla 190 cm boy ve 80 kg ağırlığa ulaşabilir.

Genellikle bütün olarak satılır. Etinin sıkı olması nedeniyle fileto, takoz, kuşbaşı olarak satın alınması tavsiye edilir. Geçmişte bilinçsiz ve aşırı avlanma neslini tükenme tehlikesiyle karşı karşıya bıraktığı için korunması gerekir. Birçok tezgahta akya diye satılan balığın sarıkuyruk olduğu bilinmelidir. Japonya’da çok tüketilen bu balığın ülkemizde kültür üretim çalışmaları da yapılmaktadır.

Pişirme Yöntemleri ve İpuçları

Sebzeli buğulamalar eşliğinde ya da kremalı ve yoğun aromalı soslarla servis edilebilir. Baharatla marine ederek değişik tatlar yakalanabilir. Sote, ızgara, tava ve çorba için uygundur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir