SOMON BALIĞI

Kültür üretimi ve ithalatı yoğun olan somon yağlı orta sıkı iri pukku, lop ve siyah etlidir. Göçmen balıklardandır. Gümüşi pullarla kaplıdır. Sırtı ve yanakları siyahımsız mavidir. Eti turuncu renkte yanlarına doğru gittikçe açılan mavi yeşile çalan gümüşi parlaktadır. Karnı parlak, beyaz renkte olmasına rağmen sarımsı ve kırmızımsı tonlar da göze çarpar. Doğal somonlar, tatlısuda yetişip denize göç eden ve sonra yumurtlamak için tekrar tatlı sulara dönen göçmen balıklardır. Bu göçlerinde inanılmaz bir çabayla aşılması olanaksız görünen engelleri geçerler; metrelerce yukarı atlayarak akıntıya karşı yüzerek alçak şelaleleri aştıkları da görülür. En çok ithal edilen Atlantik somonu tek türden oluşur ve gümüş rengi sırtında minik siyah noktalar bulunur. Koyu pembe, sıkı etli olurlar. Kafaları küçük, gövdeleri büyüktür. Pasifik somonu ise altı tür içerir. Beşi Kuzey Amerika’ya biri ise Japonya’ya özgüdür.

Fileto olarak da alınabilir. Norveç ve Avusturalya’dan ithalatı yapılmaktadır. Denizalasının Karadeniz’de çiftliklerde üretilerek Norveç somonu yerli somon olarak satıldığı da unutulmamalıdır. Yurtdışında kültür üretimi yoğun şekilde yapılmaktadır. Ülkemizde ithal edilenlerin çoğu da kültür üretimidir. Omega-3 yönünden çok zengindir.

Pişirme Yöntemleri ve İpuçları

Siyah etliler grubuna dahil olmasına rağmen birçok tarif uygulanabilmektedir. Izgara, tava, buğulama, fırın, ısı uygulamadan pişirme ve haşlama olarak tercih edilebilir. Keskin ve kremalı soslarla uyumludur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir