SOYA SOSLU USKUMRU

MALZEMELER

-Uskumru

-Dereotu

-Limon

-Sıvı yağ

-Soya sosu

Uskumru sürüler halinde dolaşan göçmen bir balıktır. Denizlerimizde 30 cm civarında olan uskumru yaz aylarını Karadeniz’de geçirir uskumru eylül ve ekim aylarında Marmara’ya iner ve kışı burada geçirip yumurtlar. Mart ile Haziran aylarında Karadeniz’e geri dönerler. Uskumrunun en lezzetli ve yağlı olduğu dönem eylül ayıdır. Lezzetli uskumrular için sade ve azca kullanılan sos ve baharatlar yeterli olacaktır. Tıpkı soya soslu uskumru mezemiz gibi.

Soya (Soybean): Soya sosu alırken  mayalanma süresinin uzun olmasına dikkat edilmelidir. Kısa sürede üretilen soya sosuna, aromatik maddeleri ve renk kazanması için katkı maddeleri karıştırılmaktadır. Bu durum göz önüne alınarak güvenilir markaları kullanıyor ve güvenilir tedarikçilerle çalışıyoruz.

Soya fasulyesi filizi birçok sebzeye oranla çok daha az kalori içerir. İçerdiği mineraller, vitaminler, protein sayesinde enerji verir.

Dereotu  (Dill): Çok eskilerden beri baharat ve ilaç olarak kullanılan dereotunu hem tazesini  hem kurusunu mezelerimizden eksik etmeyiz. Zamanında damar sertliğine, iltihap önleyici, kramp çözücü, baş ağrısına karşı kullanılan dereotu uskumrunun lezzetine lezzet katar. Satın alırken dereotunun yeşilliğini kaybetmemiş diri, canlı ve yapraklarının yeşil olmasına dikkat ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir