TARHUNUN FAYDALARI VE ZARARLARI

Faydaları

  • Antioksidan özellikleri: Tarhun, özellikle de Türkiye’de yetiştirilen çeşidi, serbest radikallerin vücuttaki etkilerini nötrleştirmeye yardımcı olabilecek antioksidan özelliklere sahiptir. Metabolizmanın bir yan ürünü olan serbest radikallerin, hızlı şekilde atık olarak atılmadıkları sürece hücrelere zarar verdiği kanıtlanmıştır. Araştırmalar, tarhun yağının, bu radikallerin neden olabileceği zararı durdurmaya veya azaltmaya yardımcı olmak için serbest bir radikal temizleyici olarak çalıştığını tespit etti.
  • Diş ağrısına çözüm: Tarih boyunca tarhun, diş ağrısı için yaygın şekilde kullanılmıştır. Eski Yunanlılar uyuşturma kabiliyeti nedeniyle onu çiğniyorlardı. Bu ağrı giderici etki, tarhunda bulunan yüksek öjenol seviyelerinden kaynaklanmaktadır. Bu, karanfil yağında bulunan aynı ağrı giderici bileşiktir. Tarhun otunun ayrıca diş ağrıları ile birlikte sıkça görülen diş eti çekilmesinin azaltılmasına da yardımcı olabileceği kanıtlanmıştır.
  • Kardiyovasküler sağlığı destekler: Tarhun, kardiyovasküler sağlığı desteklemeye yardımcı olur. Düzenli olarak yenildiğinde kan pıhtılaşması, felç ve kalp krizi riskini azaltmaya yardımcı olabilir.
  • Kanser hücrelerinin büyümesini önler: Tarhun yaprakları, vücuttaki serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olan antioksidanlar bakımından zengindir. Antioksidanlar vücudun kanser gibi hastalıklarla savaşmasına yardımcı olur. Bu faktör sadece kanser hücrelerinin
    büyümesini engellemez; ayrıca vücudu diğer ciddi hastalıklardan da korur.
  • Uykusuzluğa yardımcı olur: Yatmadan önce tarhun çayı içmek uykusuzluğa yardımcı olabilir. Sakinleştirici etkisi nedeniyle tarhun anksiyeteyi hafifletmeye de yardımcı olabilir.
  • Sindirim problemlerini tedavi eder: Tarhun uzun zamandır sindirim amaçlı tonik olarak kullanılmıştır, çünkü karaciğer tarafından safra üretimine yardımcı olur. Sadece doğal sindirimi iyileştirmekle kalmayıp, aynı zamanda mide, huzursuz bağırsaklar ve dispepsi gibi sık görülen sindirim problemlerini de hafiflettiği bulunmuştur. Ayrıca, geleneksel halk ilaçlarında bağırsak kurtlarını gidermek için de kullanılmıştır.
  • Kansızlığı önler:T arhun yaprakları, hemoglobin içeren kırmızı kan hücrelerinin üretilmesinde önemli olan demir mineralini içerir. Aynı zamanda vücuttaki demirin emilmesine yardımcı olan zengin C Vitamini düzeylerine sahiptir ve bu nedenle kansızlık gibi kana bağlı sorunlardan kurtulmak için kullanılabilir.

Zararları

Tarhun otunun gereğinden fazla tüketilmesi sindirim ve boşaltım sistemleri üzerinde olumsuz etki ve tahribatlara yol açabilir. Bu nedenle kullanmadan önce mutlaka bir uzmana danışın.

Tarhun otu zararları arasında sayılabilecek olan bu türden olumsuzluklarla karşılaşmamak için daima aşırı tüketimden uzak durun. Eğer gebelik ya da emzirme söz konusuysa asla doktorunuza danışmadan hareket etmeyin. Özellikle zayıflamak gibi bir amacınız varsa hekim gözetiminden çıkmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir