ZERDEÇALIN FAYDALARI VE ZARARLARI

Faydaları

 • Zerdeçal, doğal bir antioksidan kaynağıdır. Özellikle kış aylarında vücudun direncini artırarak hastalıklara karşı kalkan görevi görüyor. 
 • Bu baharatı nezle, grip, soğuk algınlığı gibi hastalıkların tedavisinde kullanabilirsiniz.
 • Sindirim sistemi üzerinde önemli etkilere sahip. Hazımsızlık sorununun çözülmesine yardımcı olan zerdeçal, aynı zamanda safra kesesi hastalıklarını da önlüyor.
 • Anti-inflamatuvar etkisi sayesinde beyinde amiloid plaklarının oluşumunu önlemeye yardımcı oluyor. Beyindeki dolaşımı hızlandırarak, dolaylı yoldan Alzheimer hastalığına karşı da koruyor.
 • Zerdeçalda %6-9 oranında sağlıklı yağ bulunuyor. Bu sayede kurkumin bileşeninin emilimini artırıyor ve tüm vücut hücrelerimize daha kolay ulaşabiliyor.
 • Kanseri önlemeye yardımcı olmasının yanı sıra bu hastalığın tedavisinde de önemli bir rol oynuyor. Zerdeçal meme kanseri, prostat kanseri ve kolon kanserinin tedavisinde kullanılıyor.
 • Antibakteriyel özelliği bulunuyor ve cilt üzerindeki yaraların temizlenmesine, iyileşmesine yardımcı oluyor. 
 • Eklemlerdeki iltihaplamayı azaltarak, ağrıların geçmesini sağlıyor.

Zararları

 • Demir Eksikliğine Neden Olur: Sağlıksız ya da düzensiz beslenme sonucu ortaya çıkan demir eksikliği, metabolizma açısından da olumsuz bir etki oluşturmaktadır. Günlük hayatta bir beslenme düzeniniz yoksa tükettiğiniz bazı gıdalar vücudun demir oranında emilime neden olabilir. Tıpkı zerdeçal gibi! Aşırı miktarda tüketilen zerdeçal zamanla vücudun demir oranında hızlı bir düşüşe neden olmaktadır. Eğer sıklıkla zerdeçal tüketiyorsanız herhangi bir olumsuz etkiyle karşılaşmamak adına doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyoruz.
 • Kan Basıncını Düşürür: Kan ve kan basıncı ile ilgili sık sık sorun yaşıyorsanız dikkat! Kan basıncının düşmesi normal şartlar altında pek tehlikeli sayılmasa da zerdeçalı gerekenden fazla tükettiğinizde kan basıncı da fazlasıyla alt seviyelere düşecektir. Aynı zamanda vücuda giren zerdeçal kan basıncına olumsuz etki yaptığı gibi tüm bir vücudu sarsmaya ve birçok probleme neden olmaktadır. Siz de kan ya da kan basıncını dengede tutan ilaçlar kullanıyorsanız zerdeçal tüketirken dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz.
 • Mide Sorunlarına Yol Açar: Yemeklerde sık sık tercih edilen baharatlar her ne kadar lezzeti tamamlayıcı bir unsur olarak görülse de çoğu zaman mide için yan etkiler oluşturmaktadır. Tıpkı diğer baharatlar gibi zerdeçal da aşırı tüketildiğinde mide asidi üretimini artırır. Eğer geçmişten gelen bir mide rahatsızlığınız varsa bilinçsiz zerdeçal tüketimi zamanla bu rahatsızlıkları tetikleyebilir. Bu nedenle yemeklere eklediğiniz zerdeçal herhangi bir yan etkiye sebep oluyorsa ya da mide ilaçları kullanıyorsanız doktorunuza mutlaka danışmalısınız.
 • Diyabet Riski Oluşturur: Zerdeçalın bir etkisi de kan şekerinde düşüşe neden olmasıdır. Eğer diyabet ilacı kullanıyorsanız öncelikle doktorunuza danışmalı ve zerdeçalın hangi miktarda tüketileceğini belirlemelisiniz. Yapılan pek çok araştırma sonucunda zerdeçalın vücuttaki birçok hormon üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Siz de vücudun genel işleyişini bozmak istemiyorsanız ya da diyabet için önceden önlem almak istiyorsanız dikkatli ve yeterli miktarda zerdeçal tüketerek denge sağlayabilirsiniz.
 • Böbrek Taşı Riskini Artırır: Lezzetli ve tam kıvamında yemekler hazırlamak için kullanılan baharatlar kana karıştığında farklı tepkimelerde bulunabilir. Özellikle zerdeçal gibi keskin ve baskın tatlar kana karıştığında kalsiyum ile etkileşime girer ve vücutta çözülemeyen yan etkilere sebep olur. Siz de düzenli olarak kontrollerinizi yaptırıyorsanız; ancak böbrek taşı riskine karşı şüpheleriniz varsa zerdeçal sizin için uygun bir baharat olmayabilir.
 • Alerjik Reaksiyonlara Sebep Olabilir: Zerdeçal tüketmenin yalnızca vücudunuz için yan etkileri olacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz! Özellikle mevsim geçişleri döneminde etkisini fazlasıyla gösteren alerjik problemler, üzerine bir de zerdeçal eklenince ekstra büyük bir soruna dönüşebilir. Aynı zamanda zerdeçalın cilde zararları arasında sarı gıda boyasının da etkisini göz önünde bulundurmakta fayda var. Cilt problemlerine karşı önlem almak ya da alerjilerden kaçınmak istiyorsanız aşırı zerdeçal tüketimini mutlaka sınırlandırmalısınız.
 • Bulantı ve Kusmaya Neden Olur: İçeriğinde bulunan bileşenler nedeniyle zerdeçalın mide ve bağırsak dostu olmadığını söylemek mümkün. Eğer kan ile ilgili herhangi bir ilaç kullanıyorsanız tükettiğiniz zerdeçal bu ilaç ile etkileşime geçer ve kanda sulanmaya neden olur. Aynı zamanda aşırı zerdeçal tüketimi vücuttaki bazı fonksiyonları yavaşlatacağından zaman zaman mide bulantılarına ve hatta kusmalara neden olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir